Aktuální výrobní fronta cca 2 týdny! Počítejte prosím se zdržením.

Něco o Kalkaredu

Trocha historie

Bylo léto 2018 a u nás doma začalo být množství a rychlost objednávání deskových her na neúnosné hranici. Hry se musely dost točit, jakmile se něco dostatečně dlouho nehrálo, nebo to jednoduše nezaujalo napoprvé, šlo to pryč. A to mi přeci jen přišlo líto. To si ty hry přece nezaslouží! Tehdy jsem měl několik insertů od Folded Space, či Feldherru a znal tak přínos tohoto typu produktu.

Feldherr byl pro mě naprostý propadák od samého začátku. Jejich pěnové řešení sice prospívá figurkám, ale už ne zbytku hry a třeba takový Blood Rage zvedal víko o více jak 70mm nahoru, pokud jste tam měli i rozšíření.

Folded Space mi vždy přišel a stále přijde jako prima řešení. Levné a kluci u toho myslí na hodně detailů. Nicméně mi začalo časem vadit, že si je musím lepit, mají stejnou generickou barvu a nakonec stejně zabírají zbytečně mnoho prostoru. Proto se ne vždy vešlo do krabice vše, co by mělo.

Nad inserty, které se snaží připravovat přímo výrobci her, jsem již dávno zlomil hůl (ano, jsou výjimky, ale dají se spočítat na jedné ruce).

V té době jsem měl již nějakou dobu hotový svůj tehdy naprosto extrémní insert ke kompletní deskové hře Firefly. Zpětně jde o něco, za co by normální smrtelník nikdy nezaplatil - hodně dřeva a hliníkový custom box.

 A tehdy se ve staré práci hodně řešil 3D tisk a jak nastupuje jeho vliv. Jakožto strojař pracující s kovy jsem měl k těmto druhům materiálů a jejich pevnosti/přesnosti vždy své výhrady, protože aplikace v průmyslu není tak jasná a snadná jak by se mohla na první pohled zdát.

Nicméně v té době mě začínalo štvát jak moje stará verze Civilizace (z 2010) doma překáží, protože ta hra je jakožto zpytlíkovaná naprosto nehratelná a nikoho to nebaví připravovat, nebo nedej bože pak sklízet. A navíc měla ještě rozšíření! Tak jsem si řekl "už dost, na tohle doma místo nemám!"

Pořídil jsem domů první tiskárnu. Hodně jsem se rozhlížel po internetu a díval se na různé inserty, které byli volně ke stažení a k tisku. Nicméně jakožto perfekcionista jsem s takovou nabídkou nebyl nikdy spokojen a tak jsem si pro Civku nakreslil svůj vlastní. To bylo také naposledy co jsem koukal na internet, jak to dělají ostatní. 

V téhle době to bylo celé o hraní si a objevování, co ta tiskárna umí. Tiskl jsem samozřejmě jako každý z velmi rozšířeného PLA. Vypadalo to hezky a bylo na výběr spousta barev za pěkné peníze. Na PLA bylo znát, že to není tak moc pevný materiál jak by se mi líbilo (a rozhodně by nikdo nezkusil na tu krabičku postavit stokilového chlapa jako na PETG).

A pak už to šlo ráz naráz. Zaměřil jsem se na ty hry, které mají milion krabic a přitom je nepotřebují, protože původní krabice je dostatečně prázdná. Root, Scythe, Fallout, ale třeba i Twilight Imperium s Prophecy of Kings.

Aktuálně

  • Dodáváme do více jak 40 zemí po celém světě.
  • Hledáme nové partnery, které nám pomohou rozšířit naší působnost.
  • Stále platí, že se snažíme zaměřovat hry s obrovským množstvím obsahu z rozšíření. Z poslední doby lze určitě jmenovat Lords of Ragnarok, Ankh,  či například Hegemony.
  • Máme v provozu 12 tiskáren (8 x Mk3S+, 2 x Mini, 1 x Voron 350 a 1 x XL) a jsme schopní vyrobit cca 5 standardně velkých insertů denně. Za ty roky se z toho tedy stal docela už Moloch s obstojnou výrobní kapacitou, s kterou se snažíme pokrýt i požadavky našich partnerů velkoodběratelů. Tuto kapacitu také občas poskytneme zákazníkům mimo deskoherní průmysl.

Do budoucna

  • Plán je se stále rozrůstat a vytvořit z toho plnohodnotné živobytí, které nám umožní se osamostatnit.
  • Spousta našich zákazníků je z území mimo EU. Náš dluohodobý cíl je vytvořit tisková centra Kalkaredu i na jiných kontinentech. Například v US.
  • Plán je prodávat i digitální data insertů. Zde ale bojujeme s právní stránkou věci a jak to celé nastavit (pokud se tu najde nějaký odborník, prosím ozvěte se!).