Aktuální výrobní fronta cca 4 týdny!

Něco o Kalkaredu

Trocha historie

Bylo léto 2018 a u nás doma začalo být množství a rychlost objednávání deskových her na neúnosné hranici. Hry se musely dost točit, jakmile se něco dostatečně dlouho nehrálo, nebo to jednoduše nezaujalo napoprvé, šlo to pryč. A to mi přeci jen přišlo líto. To si ty hry přece nezaslouží! Tehdy jsem měl několik insertů od Folded Space, či Feldherru a znal tak přínos tohoto typu produktu.

Feldherr byl pro mě naprostý propadák od samého začátku. Jejich pěnové řešení sice prospívá figurkám, ale už ne zbytku hry a třeba takový Blood Rage zvedal víko o více jak 70mm nahoru, pokud jste tam měli i rozšíření.

Folded Space mi vždy přišel a stále přijde jako prima řešení. Levné a kluci u toho myslí na hodně detailů. Nicméně mi začalo časem vadit, že si je musím lepit, mají stejnou generickou barvu a nakonec stejně zabírají zbytečně mnoho prostoru. Proto se ne vždy vešlo do krabice vše, co by mělo.

Nad inserty, které se snaží připravovat přímo výrobci her, jsem již dávno zlomil hůl (ano, jsou výjimky, ale dají se spočítat na jedné ruce).

V té době jsem měl již nějakou dobu hotový svůj tehdy naprosto extrémní insert ke kompletní deskové hře Firefly. Zpětně je to něco, co by normální smrtelník za insert nikdy nezaplatil - hodně dřeva a hliníkový custom box.

 A tehdy se ve staré práci hodně řešil 3D tisk a jak nastupuje jeho vliv. Jakožto strojař pracující s kovy jsem měl k těmto druhům materiálů a jejich pevnosti/přesnosti vždy své výhrady, protože aplikace v průmyslu není tak jasná a snadná jak by se mohla na první pohled zdát.

Nicméně v té době mě začínalo štvát jak moje stará verze Civilizace doma překáží, protože ta hra je jakožto zapytlíkovaná naprosto nehratelná a nikoho to nebaví připravovat nebo nedej bože pak sklízet. A navíc měla ještě rozšíření! Tak jsem si řekl "už dost, na tohle doma místo nemám!"

Pořídil jsem domů první tiskárnu. Hodně jsem se rozhlížel po internetu a díval se na různé inserty, které byli volně ke stažení a k tisku. Nicméně jakožto perfekcionista jsem s takovou nabídkou nebyl nikdy spokojen a tak jsem si pro Civku nakreslil svůj vlastní. To bylo také naposledy co jsem koukal na internet, jak to dělají ostatní. 

V téhle době to bylo celé hraní si a objevování, co ta tiskárna umí. Tiskl jsem samozřejmě jako každý z obyčejného PLA. Vypadalo to hezky a bylo na výběr spousta barev za pěkné peníze. Na PLA bylo znát, že to není tak moc pevný materiál jak by se mi líbilo (a rozhodně by nikdo nezkusil na tu krabičku postavit stokilového chlapa jako na PETG).

A pak už to šlo ráz naráz. Zaměřil jsem se na ty hry, které mají milion krabic a přitom je nepotřebují, protože původní krabice je dostatečně prázdná. Root, Scythe, Fallout, ale třeba i Twilight Imperium s Prophecy of Kings.

 

Aktuálně

  • Máme v provozu 6 tiskáren a jsme schopní vyrobit cca 2 standardně veliké inserty denně. To není moc, ale také už to není málo. S tímto faktem se pojí i dodací doba některých insertů. V prostojích se snažíme vyrábět nejprodávanější inserty do zásoby, aby byly skladem. A ty méně obvyklé pak vyrábíme na zakázku po objednání. To obvykle trvá 2 až 4 týdny výroby. Bohužel, jsme malý tým dvou lidí a toto je stále hlavně koníček a ne plná živnost.

 

Do budoucna

  • Plán určitě se rozrůst a vytvořit z toho plnohodnotné živobytí, které nám umožní se osamostatnit.
  • Protože již nyní je více jak polovina našich zákazníků z ciziny, máme v plánu rozšířit eshop i na anglický jazyk a možnost platit v Eurech.
  • Produkty budeme pozvolna přidávat ať už z těch, které již jsme schopní prodávat, tak i ty nové.
  • Inserty nejsou to jediné, co umíme a proto začneme zařazovat i různé pomocné produkty z libovolného odvětví.
  • Stejně tak budeme brzy nabízet zakázkovou práci nejen zábavního charakteru, ale i konstrukční práce pro klasický strojní průmysl jako je automotive.

 

Další projekty, které umíme nabídnout, jen se ještě nedostali mezi položky eshopu s toho či onoho důvodu (obvykle čas) :)

Najdete je v playlistu na Youtube kanále Kalkared a je možné je po domluvě objednat přes práci na zakázku (takový produkt pak obvykle přidáme i do shopu)

Alchymisté + Golem
Arkham Horror LCG Core box + Expansion Modules
Dark Souls: Board Game
Gentes
Marvel Champions
Marvel United
Planetarium + Primordial
Pustina + rozšíření
Small World + mnoho rozšíření
Studená válka
Tzolk'in + rozšíření
Vikomti Západního království
War of the Ring + 2 rozšíření s místem pro 3.